Brak produktów
Produkty do montażu listew pozwalają na ich trwałe zamocowanie, zapewniając możliwość uzyskanie niezwykle estetycznego efektu. Istnieje kilka sposobów montażu listew. Można wykorzystać małe gwoździki, kołki lub specjalne kleje. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety. Stosowanie gwoździ pozwala przymocować listwy szybko i przy bardzo niskich kosztach. Jednak płyta MDF jest dość twarda i wbijanie w nią gwoździ może być trudne. Poza tym, gdy brak nam wprawy możemy niechcący trafić młotkiem w listwę. Chociaż płyta MDF jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, to silne uderzenie młotkiem może pozostawić na niej ślad. Ponadto, szczególnie na białych listwach miejsca, w których wbito gwoździe, mogą być bardzo widoczne, psując efekt estetyczny. Mocowanie listew przy pomocy kołków rozporowych zabiera sporo czasu, jednak pozwala na łatwy demontaż listew w razie takiej potrzeby. By zamocować listwę w ten sposób, należy nawiercić w listwach otwory montażowe co około 50 cm. Następnie trzeba przyłożyć je w miejscach, w których mają być zamocowane i zaznaczyć na ścianie punkty do umieszczenia kołków. Kolejnym krokiem jest wywiercenie w ścianach otworów i umieszczenie w nich kołków rozporowych. Teraz wystarczy już tylko przykręcić listwy odpowiednimi wkrętami. Miejsca, w których są widoczne główki wkrętów, można zamaskować akrylem w odpowiednim kolorze bądź silikonem. Niestety ten rodzaj mocowania wymaga sporo pracy, a efekt może nie być w pełni satysfakcjonujący. Najlepszą metodą mocowania listew w przypadku produktów wykonanych z MDF jest przyklejanie ich specjalnym klejem montażowym oraz uzupełnianie ewentualnych szczelin przy pomocy akrylu.
Montaż listew z MDF najlepiej wykonać za pomocą kleju montażowego do przymocowania ich do ścian oraz akrylu, który pozwoli wypełnić szczeliny i podnieść efekt estetyczny, jaki uzyskamy. Oprócz tego będzie potrzebna miarka do wyznaczenia fragmentów o odpowiedniej długości, ołówek do zaznaczania, narzędzia do cięcia listew – pilarka pozwalająca na cięcie pod kątem 45°, ręczna piła z prowadnicą bądź zwykła piłka ręczna i skrzynka ukosowa. Przyda się także wyciskacz do kartuszy z klejem i akrylem, taśma malarska do maskowania fragmentów ściany i listew przy wypełnianiu szczelin oraz mała szpachelka do usuwania nadmiaru akrylu. Warto pamiętać o tym, że listwy mocujemy, gdy ściany są już pomalowane, a ułożona podłoga i same listwy zyskały już odpowiednią wilgotność. Dobrze, jeśli przed montażem listwy poleżą przez jakiś czas w pomieszczeniu, w którym mają być mocowane.
Pierwszym etapem montażu listew z MDF jest dokładny pomiar potrzebnych nam kawałków i pocięcie listew na odcinki o odpowiedniej długości. W przypadku bardziej skomplikowanych kształtów pomieszczenia dobrze je oznaczyć, np. wpisując numerki po stronie, którą będziemy mocować listwę do ściany. Fragmenty listew przycinamy pod kątem 45° w miejscach łączenia. Warto przygotować tak nie tylko narożniki, ale także proste kawałki – dzięki cięciu na ukos listwy będą do siebie lepiej przylegały.
Kolejnym etapem jest naniesienie na listwy kleju. Nie trzeba pokrywać klejem bardzo dokładnie całej powierzchni listwy, wystarczy, gdy wyciśniemy klej zygzakiem przez całą długość listwy. Następnie listwę należy precyzyjnie przyłożyć do ściany w miejscu dla niej przeznaczonym i lekko docisnąć, tak by klej rozpłynął się po większej powierzchni. Zanim przykleimy kolejny fragment, warto sprawdzić, czy nie pomyliliśmy się przy pomiarach i cięciu i przyłożyć go bez kleju na próbę.
Po przyklejeniu wszystkich listew pozostaje wypełnienie szczelin przy pomocy akrylu. W tym celu warto miejsca wokół nich okleić fragmentami taśmy malarskiej. Dzięki temu nie zabrudzimy ich powierzchni. Po naniesieniu akrylu bądź silikonu w odpowiednie miejsca jego nadmiar usuwamy małą szpachelką zmoczoną uprzednio w wodzie z dodatkiem minimalnej ilości zwykłego detergentu. Dzięki temu akryl czy silikon nie będzie się przyklejał do jej powierzchni. Ostatnim etapem może być pomalowanie wypełnienia farbą. Trzeba pamiętać, że pomalować możemy wyłącznie akryl, a nie silikon. Jeśli chcemy malować miejsca łączeń, koniecznie wybierzmy akryl.
Plastyczno-elastyczny uszczelniacz na bazie dyspersji akrylowych o doskonałej przyczepności do wszelkich podłoży porowatych stosowanych w budownictwie. Kartusz 310ml.